Bajcsi Ildikó kötete a Csehszlovákiában eltérő keretek között szocializálódott délszlovákiai zsidóság jogfosztását mutatja be a Felvidék 1938-as visszacsatolását követően Komárom és környéke példáján. A könyv első felében a helyi zsidó közösség sorsában beállt változásokat követi nyomon az 1938. november 2-i első bécsi döntéstől 1941 augusztusáig, vagyis a harmadik zsidótörvény kihirdetéséig.
A szerző kitér a zsidóság nemzeti lojalitásának megkérdőjelezésére, a gazdasági őrségváltás lokális folyamataira, és bemutatja a helyi közigazgatás hozzáállását a harmadik zsidótörvényhez. A kötet további részében szemlélteti a helyi sajtóban megjelent zsidóellenes sztereotípiákat, és betekintést nyújt a negyedik zsidótörvény végrehajtásának helyi folyamataiba. Végül tárgyalja a komáromi és a környékbeli zsidóság gettósításának, kifosztásának és deportálásának folyamatát, továbbá bemutatja a nyilas hatalomátvételt követő eseményeket is.
Bajcsi ldikó az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen szerzett PhD fokozatot 2019-ben. Jelenleg a Clio Intézet tudományos munkatársa, ahol elsősorban a Felvidék 1938-as visszacsatolását követő időszakkal foglalkozik. Az elmúlt években főként a zsidókérdés regionális vonatkozásait vizsgálta Komárom és környéke példáján. Kutatásaiért a Komáromi Zsidó Hitközség 2021-ben Kehila-díjjal jutalmazta.